פשוט זה נכון (בדרך כלל)

העבודה הלא-סטודנטיאלית הראשונה שלי הייתה ב"קול ישראל": לימדתי קריינים וכתבים צעירים את העברית הנכונה והתקנית של רשות השידור. זוהי בערך העברית המחמירה ביותר, כמו שאתם שומעים יום-יום ושעה-שעה בחדשות, אם אינכם מכוונים ל"גלי צה"ל". בדרך כלל ללומדים קשה להתרגל אליה בהתחלה, כי הם מרגישים שהיא ספרטנית ולא ספונטנית. מדוע? אל"ף, מפני שרשות השידור היא רשות לאומית ולפחות העברית שלה עדיין מחזיקה באידאל החינוכי של להנחיל את השפה הנכונה לעם הנכון. בי"ת, משום שבשונה מעיתון או מספר, כך נהגנו לומר, אין אפשרות לחזור אחורה ולהקשיב שנית. יש הזדמנות חד-פעמית לקלוט את המסר, ולכן הוא צריך להיות תמציתי ומובן. ולא מיופייף. במיוחד אם ההתייפייפות מסרבלת את המלל ומאריכה אותו. הכלל הבסיסי הוא הפשטות.

כדוברים ילידים, סביר להניח שמה שנשמע לכם פשוט הוא ברוב המקרים גם נכון. ודווקא ספונטניות ממלאת שם תפקיד יפה, אם אין לכם בעיה לבטא דגש בעי"ן הפועל גם במילה מככּב (נסו לומר זאת בזמן עבר עם הדגשים הנכונים).

באותם ימים לא השתמשו באינטרנט לשידור חדשות, כך שהחד-פעמיות הייתה קריטית. לא שמעת או לא הבנת עכשיו – חכה שעה למהדורה הבאה.

דוגמות יש למכביר:

"הקורס אורגן על ידי יוסי" – זהו תרגום חופשי מן האנגלית, בעברית הרבה יותר נוח ונכון להתנסח באופן פעיל, ולא סביל. הרי בדיבור חופשי ספונטני הייתם אומרים שיוסי ארגן את הכנס.

"השעה בה נערכה ההרצאה" – כאן אנחנו נתקלים בהיעדר תמוה של שי"ן, הרי טבעי לנו יותר לומר "השעה שההרצאה נערכה בה". 

"הפשטידה אותה הכנתי" – נכון שיותר פשוט וטבעי לומר "הפשטידה שהכנתי"?

עוד אחת? – בבקשה:

"סוכריות ללא סוכר". נשמע לכם טבעי? ובכן, אם תעצמו לרגע את העיניים ותחשבו איך הייתם אומרים את הדברים בשפה פשוטה, אני מניחה שתחשבו על "סוכריות בלי סוכר".

רובנו אומרים "לחם בלי פחמימות" (הייתם רוצים) או "שמלה בלי כתפיות", אך כשבאים לכתוב את הביטויים האלה, נמצא הרבה פעמים "סוכריות ללא סוכר" (כך כתוב על האריזה) ו"שמלה ללא כתפיות". אם רוצים להישמע אלגנטיים ובה בעת נכונים מבחינת העברית, אפשר להשתמש ב"בלא", שהיא נכונה באותה מידה: "רופאים בלא גבולות".

האם הדברים שנכתבו על ידי הובנו על ידכם, או שמא הבנתם את מה שכתבתי?

צילם מנחם לזר
תודה למנחם לזר, שצילם את הינשוף החכם הזה

 

הפוסט הזה פורסם בקטגוריה עברית בעברית,‏ עם התגים , , , , .‏ קישור ישיר לפוסט.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>